Воскреситель: анатомія фантастичних істот доктора Спенсера Блека
Альберт Ейнштейн якось сказав: «Найпрекрасніше, що ми можемо випробувати, — це відчуття таємниці». У всі часи людство приваблювало все, що пов'язано з надприродним, паранормальним, все, що виходить за межі науки. Але наше прагнення до таємничого ні що інше, як спроба втечі від реальності.
Однак, наука може бути прекрасною у своїй складній, чудовій формі, адже з її допомогою ми можемо встановити зв'язок між речами, які не пов'язані між собою, відкривши потужний спосіб зрозуміти наш Всесвіт. Ці дві сили, відоме і невідоме, майстерно втілені в книзі Еріка Гадспета «Воскреситель. Анатомія фантастичних істот», яка вийшла українською у видавництві BookChef. Книга починається із суперечливої гіпотези: а що, як усі міфічні істоти були предками сучасної людини?
«Воскреситель» — це дві дивовижні книги в одній, які об'єдналися, щоб стати чимось збоченим, страхітливим і прекрасним одночасно.
Перша — це вигадана біографія доктора Спенсера Блека: від дитинства, проведеного за ексгумацією трупів, до навчання медицині, подорожей з карнавалами й загадкового зникнення в кінці. Майстерно написана біографія зачіпає події реального світу, але залишаючи читача досить відкритим, щоб він міг повністю зануритися в історію, а не просто прочитати її опис. Доктор Блек почуває себе реальним, діє як реальна людина і ми з ним до його трагічного кінця.
З біографії доктора Блека:
«Більш того, Блек припустив, що, можливо, людина — не найкращий результат еволюції; можливо, наші предки мали спільні риси з деякими стародавніми тваринами або, точніше, зі стародавніми міфологічними тваринами».
Його прагнення довести свою теорію витісняє його з медичної спільноти. Крім того, біографія містить ранні ілюстрації, зроблені доктором Блеком, а також вирізки з преси та рекламні плакати. Все це додає справжності біографії та покращує розповідь. Але це ще не все.
Друга книга — це головна праця життя доктора Блека — «Кодекс вимерлих тварин» — драконів, кентаврів, пегасів, церберів, кожна з яких представлена на ретельно деталізованих анатомічних ілюстраціях.
Як стає відомо з фабули, всього було виготовлено шість екземплярів книги. Доктор Блек відкликав проект прямо перед тим, як безслідно зникнути. Єдиний екземпляр книги, що існує, зберігається в Філадельфійському музеї медичних старожитностей.
Досить одного погляду на малюнки з «анатомічного довідника», щоб зрозуміти: це творіння божевільного. І «Воскреситель» — його історія.
Ерік Гадспет є не тільки автором тексту, але й ілюстратором книги, яка поєднує в собі роман, «біографію» і книгу з мистецтва з більш ніж 100 сторінками анатомічних малюнків міфічних істот. Це вражає — схеми скелета і м'язів заворожують погляд читача і наближають істот до життя, до того, чим вони, ймовірно, коли-небудь були.
Як зізнається сам автор, коли він малював тіло, він починав з грубого начерку. Спочатку він змальовував основні частини — руки, ноги, тулуб. Потім він додавав крила, роги, луску, бивні й, іноді, вторинні і третинні голови.
«Я спробував застосувати максимально науковий підхід. Я хотів зробити його правдоподібним і забавним одночасно», — каже Гадспет.
Для кожної дослідженої істоти автор намалював кілька перспектив — як істота могла б виглядати у реальному житті, а також обриси її кісток і м'язів. Ніяких ярликів. Наприклад, на малюнку сфінкса згадується мовою латині 39 м'язів, а у гарпії навіть є репродуктивна система. Але гарпія — жінка-птах, міфологічна роль якої полягає в тому, щоб мучити чоловіків, — дійсно виправдала свою репутацію. Зазвичай, коли у тварини є крила, у неї немає рук, але у гарпії є і те, і інше.
Створюючи кожний малюнок, Гадспет у першу чергу замислювався про пропорції і симетрії, і про те, як зробити так, щоб навіть незвичайні риси виглядали природно.
Йому вдалося віртуозно втілити задумане, немов усі ці істоти лежали на його столі, перебуваючи в різних станах препарування, поки він створював ескізи.
Гадспет працював над книгою ночами, протягом чотирьох років, щоб створити її в кращих традиціях готичного жаху й однієї ночі «Воскреситель» ожив.
Під час роботи над книгою, йому довелося прочитати томи досліджень по підтемах, охоплених його розповіддю: аномальна анатомія, медицина XIX століття, шоу виродків і карнавали. Він уважно вивчив «Франкенштейн» і «Острів доктора Моро», не бажаючи нічого дублювати. Читав твори і біографії лікарів, шукаючи не тільки те, що вони сказали, але і те, як вони це сказали, про що говорили і чому.
«Воскреситель. Анатомія фантастичних істот», мабуть, одна з кращих книг жанру хоррор. Якщо вам подобається темне фентезі, якщо вам подобаються жахи в стилі Едгара Аллана По, Герберта Уеллса і Мері Шеллі, то ця книга для вас. А взявши її один раз до рук — не зможете відпустити, а фізично бажатимете поставити її на свою книжкову полицю або журнальний столик.
Але будьте готові до того, що ця захоплююча, загадкова і трагічна історія зуміє створити і зберегти чітку атмосферу занепокоєння і страху, а відчуття холоду, що пробігає по потилиці, буде супроводжувати вас до останньої сторінки.